Internauci będą nadzorowani?

Dziennik Rzeczpospolita informuje, że Komenda Główna Policji wcale nie wycofała się z pomysłu monitorowania i archiwizowania działalności internautów.

KGP zgłosiła wniosek do właśnie nowelizowanej ustawy o świadczeniu usług droga elektroniczną. Policja chce, żeby właściciele stron internetowych przechowywali dane rejestracyjne internautów (w tym loginy i hasła). Co więcej, policja - wedle jej pomysłu - miałaby niejawny i zdalny dostęp do tych danych. Właściciele stron internetowych, czyli tzw. Internet Content Providers, to w myśl planowej ustawy firmy medialne.

Jak pisze dziennik - działalność policji w praktyce byłaby pozbawiona kontroli.

Wniosek został zgłoszony pierwszy raz pod koniec sierpnia. Ponieważ wzbudził wiele kontrowersji, MSWiA wkrótce wycofało się z niego. Wydawcy na pomysł policji zareagowali listem, w którym napisali: "planowana nowelizacja stanowi kolejny krok ku powszechnej inwigilacji obywateli i obniżenia standardów ich prywatności."

Mimo to resort wysłał niedawno do Izby Wydawców Prasy list, z którego wynika że pomysł KGP jest aktualny.

Wszystko wskazuje jednak na to, że takie rozwiązanie nie byłoby zgodne z prawem unijnym. Jakie będą dalsze losy pomysłu KGP - dowiemy się wkrótce.

Źródło: www.komputerswiat.pl

You liked this post? Subscribe via RSS feed and get daily updates.